Myszka Miki

2. Tak mija nam czas

3. Kosmos

Zadania wychowawczo- dydaktyczne:

Ad. 1  Poznawanie takich wartości moralnych jak: dobro, szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość, szczęście, piękno;  Wskazywanie przeciwieństw poznanych wartości np. zło, nieuczciwość, kłamstwo, zwrócenie uwagi na ich nieakceptowanie społeczne.  Rozwijanie wiedzy dot. budowy książek: okładkę z tytułem i nazwiskiem autora, ilustrację;  Kształtowanie postawy szacunku do książek i przestrzeganie zasad korzystania z nich: odwracania stron, oglądania tekstu..  Tworzenie własnych książek dotyczących znanych bajek lub wymyślonych przez dzieci, składających się z obrazków lub tekstu ułożonego przez nie, a zapisanego przez nauczyciela.  Oglądanie wybranych pozycji literatury dziecięcej, zwracanie uwagi na piękne ilustracje, obrazki.  Poprawne wyodrębnianie z określonej całości (zbioru) – części (podzbioru ). Zapoznanie dzieci z graficznym symbolem liczby „zero” – cyfrą 0. Zapoznanie dzieci z liczebnikiem porządkowym „szósty”. Zdobywanie doświadczeń sprzyjających porównywaniu czasu wykonywanych czynności.
Ad. 2  Dostrzeganie rytmicznej organizacji czasu w stałych następstwach dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy;  Nazywanie kolejno pór roku, dni tygodnia, miesięcy; określanie aktualnej pory roku, miesiąca, dnia tygodnia;  Zwracanie uwagi na kalendarze, ich rolę w określaniu dni tygodnia, miesięcy;  Poznawanie wybranych mierników czasu od starożytności do dnia dzisiejszego;  Nazywanie pór dnia: rano, południe, popołudnie, wieczór, i nocy;  Odpowiednie stosowanie określeń: przedwczoraj, wczoraj, jutro, pojutrze.  Zdobywanie doświadczeń sprzyjających porównywaniu czasu wykonywanych czynności. Poprawne posługiwanie się pojęciami określającymi pory doby: rano, południe, wieczór, noc, w czasie opowiadania o naszym życiu

Ad. 3  Poznawanie modelu kuli ziemskiej- globusa: wskazywanie kontynentów, oceanów, mórz; Zabawy z globusem np. Podróżujemy palscem po świecie; poznawanie nazw wybranych planet Układu Słonecznego np.: Mars, Wenus; Słuchanie ciekawostek na ich temat; gromadzenie literatury, zdjęć, albumów zwązanych z kosmosem; poznawanie ciekawostek, opowiadań, legend na temat satelity Ziemi- Księżyca  Poznawanie imion i nazwisk znanych Polaków np. M. Kopernika itd.  Rozróżnianie błędnego liczenia od poprawnego  Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 z wykorzystaniem palców lub innych zbiorów zastępczych  Sprawne posługiwanie się nazwą sześcian. Zapoznanie dzieci z graficznym symbolem liczby „siedem” – cyfrą 7. Zapoznanie dzieci z liczebnikiem porządkowym „siódmy”.  Posługiwanie się przy klasyfikacji treściami, w których występuje rozumienie prostych pojęć.

PIOSENKI I WIERSZE:
Podróż do krainy bajek

1. Lubimy baśnie smutne i wesołe, to chyba jasne, czemu tak się dzieje. Te smutne niezłą dają życia szkołę, wesołe dają zaś nadzieję.

Ref. Zabierz nas, zabierz do krainy bajek niezapomniany panie Andersenie. Niechaj przez chwilę, chociaż nam się zdaje, że może każde spełnić się marzenie.

2. A w Kopenhadze ponoć wieczorami po dzień dzisiejszy błądzi po ulicach widmo dziewczynki małej z zapałkami wraz ze swą smutną tajemnicą.

Ref. Zabierz nas zabierz….

3. Lecz Calineczka spotka księcia w końcu, brzydkie kaczątko stanie się łabędziem, ziarenko groszku wykiełkuje w słońcu, a słowik zawsze śpiewać będzie/

Zegary

1. U zegarmistrza gra muzyka aż się zasłuchał cały dom, bo sto zegarów naraz tyka, a jeden bije: bim, bam, bom.

Ref. Cyk, cyk, cyk, cyk, cyk, cyk. Bim, bam, bom. /2x

2. Zegar z kurantem przerwał drzemkę, aż stare kółka drgnęły w nim i oto zegar gra piosenkę, starą melodię rym, cym, cym.

Ref. Cyk, cyk, cyk, cyk, cyk, cyk. Rym, cym, cym. /2x

3. U zegarmistrza dzwoni budzik, niech się obudzi ten kto śpi, zaraz kukułka się obudzi, co nie kukała cztery dni.

Ref. Cyk, cyk, cyk, cyk, cyk, cyk. Cztery dni. /2x

Tydzień dzieci miał siedmioro (J. Brzechwa)

Tydzień dzieci miał siedmioro Niech się tutaj wszystkie zbiorą! Ale przecież nie tak łatwo Radzić sobie z liczną dziatwą: Poniedziałek już od wtorku Poszukuje kota w worku, Wtorek środę wziął pod brodę: Chodźmy sitkiem czerpać wodę. Czwartek w górze igłą grzebie I zaszywa dziury w niebie. Chcieli pracę skończyć w piątek, A to ledwie był początek. Zamyśliła się sobota: Toż dopiero jest robota! Poszli razem do niedzieli, Tam porządnie odpoczęli. Tydzień drapie się w przedziałek: No a gdzie jest poniedziałek? Poniedziałek już od wtorku Poszukuje kota w worku…

Mikołaj Kopernik (A. Łakomiak)

Bardzo dawno – pan Kopernik, chodził często do cukierni. Przy olsztyńskim siadał zamku, by jeść ciastka o poranku.

Miał pomysły nieskończone, pragnął zostać astronomem. Lubił czytać wszystkie książki i zajadać smaczne pączki.

Nie raz drapał się po nosie, myśląc – Co tam jest w kosmosie? W niebo patrzył (tak jak każdy), niezliczone licząc gwiazdy.

Czasem mówił do księżyca – Swoim blaskiem wciąż zachwycasz. Bądź po wieki (tylko z nami), ziemię broń przed kometami.

Raz mu pączek wypadł z ręki, tocząc wokół niego kręgi. Spojrzał za nim i na ziemię, i od razu miał olśnienie.

Zerwał się na równe nogi – Dalej ludzie, zejdźcie z drogi. (Pobiegł, krzycząc tak bez końca) Ziemia krąży wokół słońca!

Dzisiaj wszyscy o tym wiemy, że Kopernik świat nasz zmienił. To co odkrył jest znaczące, ruszył ziemię, wstrzymał słońce.