Nasze piosenki, wierszyki, rymowanki…

PIOSENKI , WIERSZE, RYMOWANKI NA LIPIEC 2014

Piosenki i wiersze

 

,,Pizza włoska”

Skoro o jedzeniu mowa, to zrobimy wam apetyt,
Na kawałek włoskiej pizzy, albo na pyszne spaghetti.
Włosi lubią makarony, lubią pizzę i włoszczyznę,
Uprawiają winogrona i oliwki i cytryny.

 

 

Niech żyją wakacje (piosenka)

 

Niech żyją wakacje,

niech żyje pole i las

I niebo, i słońce,

wolny, swobodny czas.

 

Pojedzie z nami piłka

i kajak, i skakanka

Będziemy grać w siatkówkę

od samiutkiego ranka.

Gorące, złote słońce

na ciemno nas opali

W srebrzystej, bystrej rzece

będziemy się kąpali.

 

Niech żyją wakacje,

niech żyje pole i las

I niebo, i słońce,

wolny, swobodny czas.

Grecja

 

Grecja to kraj w południowo – wschodniej części Europy. ( położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego). Przypomina swoim kształtem rękę wyciągniętą w kierunku morza. Wygląda tak, jakby chciała przygarnąć wszystkie swoje wyspy rozrzucone wokół. Ma dostęp do dwóch mórz : Morza Egejskiego na wschodzie, oraz Morza Jońskiego na zachodzie. Na obu znajduje się wiele wysp.

Klimat Grecki  ( Podzwrotnikowy Śródziemnomorski ) charakteryzuje się długim, gorącym i suchym latem oraz łagodną i wilgotną zimą. Dzieci greckie prawie nie widują śniegu.

Flaga Grecji : jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.

Hymn Grecki – opisuje odwagę, męstwo greckich żołnierzy ich cierpienie i poświecenie.( potępia politykę mocarstw wobec Grecji )

Do dziś w wielu miejscach do transportu towarów i ludzi służą osiołki. Nie dlatego, że Grecy są zbyt biedni, by kupować  samochody czy budować kolej, ale dlatego że teren w wielu miejscach na małych wyspach jest zbyt stromy, a ścieżki zbyt wąskie, by dało się tam wjechać inaczej niż na osiołku.

 

 

Mit o Tezeuszu i Ariadnie

 

Ariadna była córką króla Minosa oraz Pasyfae. Wraz z rodzicami mieszkała na Krecie, gdzie pewnego dnia przybył wspaniały bohater Tezeusz.

Ariadna pokochała młodzieńca od pierwszego wejrzenia, mimo że nawet jej ojciec nie był mu przychylny. Tezeusz przypłynął, żeby zabić mieszkającego w ogromnym labiryncie potwora Minotaura oraz zwolnić swój lud z dorocznych haraczy, które polegały na składaniu ofiar bestii. Ariadna chciała pomóc bohaterowi, bała się, że nie uda mu się wydostać z labiryntu. Dlatego dała mu kłębek nici i rozkazała, by wchodząc do środka rozplątywał nitkę. Tezeusz tak zrobił, a gdy zabił Minotaura wiedział, jak odnaleźć wyjście, ponieważ nitka wskazywała mu drogę. Bohater pokochał Ariadnę tak samo jak ona jego, więc postanowił zabrać ją ze sobą do rodzinnego miasta. Dziewczyna odpłynęła wraz z ukochanym. Nie wiadomo co stało się w czasie podróży, ale Tezeusz postanowił porzucić dziewczynę. Gdy zasnęła głębokim snem rozkazał swojej załodze wynieść ją ze statku i zostawić na wyspie Naksos. Potem odpłynął.

Ariadnę obudził poranny chłód. Gdy nie zobaczyła ukochanego, zaczęła go wołać, ale niestety nikt nie odpowiadał. W oddali ujrzała odpływający statek Tezeusza, zdjęła swój szal i powiewała nim tak długo, aż opadła z sił. Okręt nie zawrócił, a księżniczka była na wyspie całkiem sama. Ze zmęczenia i smutku opadła na twarde skały. Nagle Ariadna usłyszała jakiś hałas. Spostrzegła, że ku niej zmierzają satyrowie i menady. Zaskoczona nie wiedziała co zrobić. W tej chwili podszedł do niej wspaniały bóg, Dionizos. Wziął dziewczynę za rękę wyznał miłość i poprosił, by została jego żoną. Satyrowie unieśli ją do góry i posadzili w rydwanie powożonym przez tygrysa.

Ariadna została żoną Dionizosa. Bóg zabrał ją na Olimp. W prezencie ślubnym księżniczka otrzymała od męża wspaniały diadem, który wykonał sam bóg Hefajstos. Legenda głosi, że ten diadem stał się później przepięknym zbiorem gwiazd i został nazwany Koroną Północy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akceptuję
x